۱۰۰ سالگی رولربیرینگ‌های کروی (بشکه‌ای)

در سال ۱۹۱۹ میلادی، یکی از مهندسان شرکت SKF به نام Arvid Palmgren طرحی برای تولید یک بیرینگ غلتشی جدید ارائه داد. پیش‌تر و در سال ۱۹۰۷ میلادی، شرکت SKF با ارائه طرح بلبرینگ‌های چندردیفه خودتنظیم توسط Sven Gustaf Wingqvist شروع به کار کرده بود. بلبرینگ‌های خودتنظیم دارای این ویژگی ارزشمند هستند که در کنار تحمل بارهای شعاعی و محوری، ناترازی زاویه‌ای شفت نسبت به محفظه بیرینگ را نیز تحمل می‌کنند. البته یکی از مشکلات آن‌ها عدم تحمل بارهای شعاعی سنگین است که استفاده از آن‌ها را در صنایع سنگین محدود می‌نماید.

اما بیرینگ طراحی شده توسط Arvid Palmgren، علاوه بر تحمل ناترازی زاویه‌ای و بارهای محوری، قادر به تحمل بارهای شعاعی بسیار سنگین بود. این دستاورد حاصل تغییر المان‌های غلتشی از ساچمه‌های کروی به غلتک‌هایی با هندسه‌ای ویژه بود. این عمل موجب افزایش سطح تماس بین غلتک‌ها و مسیر ساچمه‌رو گردید و توانایی تحمل بارهای شعاعی را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داد. فرم هندسی این غلتک‌ها در شکل زیر که یک مدل برش خورده از رولربیرینگ کروی را نشان می‌دهد، قابل ملاحظه است.

رولبرینگ
مدل برش خورده رولربیرینگ کروی

مجموعه مزایای ذکر شده، موجب شد تا رولربیرنگ‌های کروی به سرعت کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف و به خصوص صنایع سنگین پیدا کنند که این امر در موفقیت شرکت SKF تأثیر به سزایی داشت. امروزه رولربیرینگ‌های کروی را می‌توان یکی از پرکاربردترین انواع رولربیرینگ‌ها دانست، چرا که این بیرینگ‌ها در صنایع مختلفی از قبیل صنعت فولاد، حمل و نقل ریلی، توربین‌های بادی، صنایع نفت و گاز و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آشنایی با انواع بیرینگ‌ها

bearingnet_blog