آشنایی با انواع فولاد رایج در تولید رینگ بیرینگ ها (قسمت دوم)

جنس بلبرینگ

انواع مختلفی از بیرینگ

در مطلب پیشین در خصوص اهمیت انتخاب ماده مناسب جهت ساخت رینگ بیرینگ های غلتشی صحبت کردیم و آلیاژهای فولادی دارای کربن زیاد یا متوسط را به عنوان یکی از رایج ترین انواع فولاد به کار رفته در تولید رینگ بیرینگ های غلتشی معرفی نمودیم. در این پست، به معرفی سایر انواع فولاد رایج در تولید بیرینگ ها می پردازیم.

* فولاد سختی سطح شده (کربونیزه)[۱]

با کربونیزه کردن، سختی فولاد از سطح آن تا عمق مورد نظر افزایش می یابد و در عین حال هسته فولاد نسبتاً نرم باقی می ماند. این عمل موجب دستیابی همزمان به سختی[۲] و چقرمگی[۳] می شود و ماده را برای تحمل بارهای ضربه ای مناسب می سازد. شرکت NTN از این نوع فولاد برای ساخت تقریباً تمام رولربیرینگ های مخروطی خود استفاده می کند. از بین انواع فولاد سختی سطح شده، فولاد کرومی و فولاد مولیبدن کرومی برای سایزهای کوچک تا متوسط و فولاد نیکل مولیبدن کروم، برای سایزهای بزرگ استفاده می گردند.

جدول زیر ترکیب شیمیایی مبین فولادهای سختی سطح شده در استاندارد JIS را نشان می دهد.

آلیاژ فولاد

ترکیب شیمیایی مبین فولادهای سختی سطح شده در استاندارد JIS

* فولاد بیرینگ مقاوم به خوردگی

برای کاربردهایی که نیازمند مقاومت خوردگی بالا می باشند، از فولادهای ضد زنگ استفاده می شود. یکی از راه های ارتقاء مقاومت در برابر خوردگی فولاد، افزودن مقدار زیادی کرم (chrome) به فولاد ضد زنگ مارتنزیتی است. جدول زیر اطلاعات فولادهای ضدزنگ رایج در ساخت بیرینگ ها را نشان می دهد.

فولاد ضدزنگ

فولادهای ضدزنگ رایج در ساخت بیرینگ ها

 

[۱]. Case hardened (carburizing) steel

[۲]. Hardness

[۳]. Toughness

آشنایی با انواع فولاد مورد استفاده در رینگ بیرینگ ها (قسمت اول)
آشنایی با انواع فولاد رایج در تولید رینگ بیرینگ ها (قسمت سوم)
آشنایی با انواع بیرینگ ها

bearingnet_blog