آشنایی با انواع فولاد رایج در تولید رینگ بیرینگ ها (قسمت سوم)

بلبرینگ دما بالا

فولاد بیرینگ مقاوم در برابر گرما

در پست های قبلی، انواع مختلفی از رایج ترین فولادهای به کاررفته در تولید رینگ های بیرینگ های غلتشی را معرفی نمودیم. در این پست، به معرفی فولادهای رایج در تولید بیرینگ های مقاوم به گرما می پردازیم.

* فولاد بیرینگ مقاوم در برابر گرما

در صورتی که بیرینگ های ساخته شده از فولاد کرومی دارای کربن زیاد متداول که تحت عملیات حرارتی استاندارد قرار گرفته اند، برای مدت زمان طولانی در دماهای بالای ۱۲۰ درجه سانتیگراد به کار روند، وقوع تغییرات ابعادی بزرگ و غیر قابل قبول محتمل است. به همین سبب، یک عملیات تثبیت ابعادی (TS treatment) برای کاربردهای دارای دمای خیلی بالا ابداع گردیده است. اما از طرف دیگر، این عملیات سختی مواد را کاهش داده و در نتیجه منجر به کاهش عمر خستگی غلتشی می شود.

برای بیرینگ های دما بالای استاندارد که در دماهای ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد به کار می روند، افزودن سیلیکون به فولاد، مقاومت به حرارت را بهبود داده و منجر به دستیابی به بیرینگی با عمر خستگی غلتشی عالی و کمترین میزان تغییرات ابعادی یا نرم شدن در دماهای بالا می گردد.

دو نوع از این بیرینگ ها، فولادهای تنگستنی سرعت بالا و فولادهای مولیبدنی سرعت بالا می باشند. برای تولید بیرینگ هایی که نیازمند مقاومت حرارتی در کاربری های دارای سرعت بالا می باشند، فولاد مولیبدنی سختی سطح شده مقاوم به حرارت هم به کار می رود. جدول زیر، اطلاعات این فولادها را نشان می دهد.

بلبرینگ مقاوم در برابر گرما

جدول انواع فولاد بیرینگ مقاوم در برابر گرما

 

آشنایی با انواع فولاد مورد استفاده در رینگ بیرینگ ها (قسمت اول)
آشنایی با انواع فولاد رایج در تولید رینگ بیرینگ ها (قسمت دوم)
آشنایی با انواع بیرینگ ها

bearingnet_blog