صرفه‌جویی در هزینه‌های نگه‌داری خط آنیلینگ یک شرکت تولیدکننده فولاد با استفاده از رولربیرینگ‌های NSK

رولربیرینگ‌های استوانه‌ای چندردیفه دارای نشت‌بند NSK
رولربیرینگ‌های استوانه‌ای چندردیفه دارای نشت‌بند NSK

یکی از تولیدکنندگان جهانی فولاد که با مشکل خرابی زودهنگام بیرینگ‌­های بخش آنیلینگ خود روبه‌رو شده بود، از شرکت NSK برای حل مشکل کمک خواست. بخش اعظم مشکل، هزینه­‌های تحمیلی ناشی از عدم فعالیت خط تولید در اثر توقف­‌های برنامه­‌ریزی­‌نشده به منظور تعویض بیرینگ­‌های آسیب­‌دیده بود که در هر ساعت مبلغی در حدود ۲۲۰۰۰ یورو خسارت به بار می‌­آورد.

بنابراین، قدم اول در حل مشکل، شناسایی نقاط ضعف سیستم فعلی بود. به همین منظور، مطالعات جامعی توسط کارشناسان NSK انجام گردید که نتایج آن نشان­‌دهنده نامناسب بودن نوع بیرینگ و سیستم نشت­‌بندی آن برای عملکرد مورد نظر بود. با توجه به آلودگی شدید محیط کار، بارهای سنگین و سرعت چرخش کم، کارشناسان NSK پیشنهاد استفاده از رولربیرینگ­‌های استوانه­‌ای چندردیفه دارای نشت­‌بند NSK را مطرح نمودند. این بیرینگ­‌ها از نوع full complement هستند (که به معنی حذف قفسه و افزودن تعداد غلتک­‌ها است) و برای تحمل بهتر نیروهای بالا مناسب می‌­باشند و با توجه به سرعت کم چرخش بیرینگ، گزینه مناسبی به شمار می­‌روند. نشت­‌بندهای این بیرینگ­‌ها که از نوع تماسی می‌­باشند، مانع از خروج گریس و ورود آب به داخل بیرینگ می­‌شوند. همچنین این بیرینگ‌­ها دارای سوراخ­‌های روانکاری به منظور تسهیل گریس­‌کاری مجدد می‌­باشند.

با گذشت سه سال از تعویض بیرینگ­‌های قبلی با رولربیرینگ‌­های استوانه­‌ای چندردیفه دارای نشت‌­بند NSK، هنوز هیچ نشانه‌­ای از تخریب بیرینگ­‌های جدید مشاهده نشده است که این به معنی بیش از ۳۷۰۰۰۰ یورو صرفه­‌جویی در سال است.

bearingnet_blog