رفع مشکل خرابی زودهنگام بیرینگ‌های خط تولید یک شرکت تولیدکننده مطرح پره‌های توربین گازی

پره‌های توربین گازی
پره‌های توربین گازی

چندی پیش یکی از تولیدکنندگان مطرح پره‌های توربین‌‌ گازی که با مشکل خرابی زودهنگام بیرینگ‌های خود مواجه شده بود، از شرکت NSK برای رفع مشکل درخواست کمک کرد. بیرینگ‌های این شرکت به طور متوسط هر شش هفته یک ‌بار دچار خرابی می‌شدند که به هیچ وجه عمر کاری مناسبی به شمار نمی‌رود.

متخصصصان شرکت NSK، نسبت به بازدید از بیرینگ‌های آسیب‌دیده، طراحی دستگاه‌ها و … اقدام نمودند. در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شد که در بخشی از پروسه ریخته‌گری از یک محلول خورنده شامل ۵۰% سدیم هیدروکسید در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود که این امر در کنار بارهای سنگین اعمال شده به بیرینگ و ناترازی ناشی از نصب، موجب عمر کوتاه این بیرینگ‌ها شده است.

برای اصلاح این وضعیت، بهبود شرایط نشت‌بندی بیرینگ‌ها مورد توجه قرار گرفت. بنابراین متخصصان شرکت NSK پیشنهاد جایگزینی بیرینگ‌های قبلی با رولربیرینگ‌های استوانه‌ای دارای نشت‌بند NSK را مطرح کردند که مورد پذیرش شرکت تولیدکننده پره‌‌های توربین‌ گازی قرار گرفت.

رولربیرینگ‌های استوانه‌ای دارای نشت‌بند شرکت NSK
رولربیرینگ‌های استوانه‌ای دارای نشت‌بند شرکت NSK

این بیرینگ‌ها علاوه بر این که نشت‌بندهای ویژه دارند، از ظرفیت حمل بار بالایی برخوردار می‌باشند. همچنین فولاد به‌کاررفته در این بیرینگ‌ها در برابر خوردگی تقویت شده‌ است. علاوه بر این، تغییراتی در طراحی بخشی از خط تولید انجام شد که میزان آلودگی محیط را کاهش و شرایط نصب بیرینگ‌ها را تسهیل نمود.

مجموعه اقدامات انجام‌شده موجب افزایش صددرصدی عمر کاری بیرینگ‌های مورد نظر گردید که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، سالانه ۱۰۰۰۰۰ یورو صرفه‌جویی برای این شرکت در پی خواهد داشت.

bearingnet_blog