حل مشکل یک تولیدکننده MDF با استفاده از بیرینگ‌های ویژه تحمل ارتعاشات بالای NSK

خط تولید شرکت سازنده MDF
خط تولید شرکت سازنده MDF

چندی پیش، یک تولیدکننده مطرح MDF که با مشکل خرابی زودهنگام بیرینگ‌های خط تولید خود مواجه شده بود، از شرکت NSK برای حل مشکل خود تقاضای کمک نمود. بیرینگ‌های این کارخانه که از نوع رولربیرینگ‎‌های کروی بودند، هر ۲ یا ۳ ماه یک‌بار، دچار خرابی زودهنگام می‌شدند. این امر موجب خسارت قابل توجه، هم از نظر هزینه بیرینگ‌ها و هم از نظر توقف فعالیت ماشین‌آلات در حین تعویض بیرینگ، می‌گردید. تقاضای شرکت تولیدکننده MDF رساندن عمر بیرینگ‌ها به حداقل یک سال بود تا این شرکت بتواند طبق برنامه‌ریزی سالانه خود اقدام به تعویض بیرینگ‌ها نماید.

طبق بررسی‌هایی که توسط متخصصان شرکت NSK صورت گرفت، علت اصلی خرابی زودهنگام بیرینگ‌های مورد اشاره، ارتعاشات زیاد و اعمال بارهای ضربه‌ای به بیرینگ‌ها بود که این موارد جزئی از ویژگی‌های عملکردی ماشین‌آلات مربوطه است و امکان تغییر این شرایط وجود ندارد. بنابراین باید از بیرینگ‌هایی استفاده می‌شد که امکان تحمل ارتعاشات و بارهای ضربه‌ای را داشته باشند. درنهایت، متخصصان شرکت NSK پیشنهاد جایگزین کردن رولربیرینگ‌های کروی موجود با یک سری ویژه از رولربرینگ‌های کروی NSK که برای تحمل ارتعاشات بالا طراحی شده‌اند را مطرح نمودند که مورد استقبال شرکت تولیدکننده MDF قرار گرفت. یکی از دلایل اصلی تحمل ارتعاشات توسط این بیرینگ‌ها، استفاده از قفسه‌های برنجی یک‌تکه است که با دقت بالایی ماشین‌کاری شده‌اند. همچنین صافی سطح بالا و عملیات حرارتی ویژه غلتک‌ها نیز در این امر مؤثر می‌باشند.

بیرینگ‌های ویژه تحمل ارتعاشات بالای NSK
بیرینگ‌های ویژه تحمل ارتعاشات بالای NSK

بیرینگ‌های جدید در خط تولید شرکت تولیدکننده MDF تا بیش از یک سال به خوبی به کار خود ادامه دادند و این شرکت موفق شد تا پس از ۱۴ ماه و طبق برنامه‌ریزی قبلی، اقدام به تعویض بیرینگ‌ها نماید. طبق برآوردهای انجام شده، این امر موجب صرفه‌جویی ۱۳۴۰۰ یورویی شرکت تولیدکننده MDF شده است.

bearingnet_blog