بلبرینگ های ایزوله شده جدید شرکت NSK برای موتورهای دارای اینورتر

بیرینگ های ایزوله شده سرامیکی

بلبرینگ ایزوله شده جدید NSK با روکش سرامیکی- آلومینیومی

طی سال های اخیر و با هدف افزایش بهره وری، استفاده از کنترل های اینورتری در الکتروموتورهایی که در صنعت به کار می روند، رو به گسترش بوده است. با گسترش کاربرد این نوع موتورها، نوعی آسیب، موسوم به «خوردگی الکتریکی» در بیرینگ های آن ها مشاهده شده است که دارای مکانیزم زیر می باشد:

هنگامی که در حین چرخش بیرینگ، یک جریان الکتریکی از محل نقطه تماس المان های غلتشی و مسیر ساچمه رو عبور می کند، جرقه هایی در لایه نازک روانکار ایجاد می شوند که در اثر آن، سطح تماس به صورت موضعی و به طرز ناهمواری ذوب می گردد. به این پدیده اصطلاحاً «خوردگی الکتریکی» گفته می شود.

یکی از راه های پیش گیری از خوردگی الکتریکی در بیرینگ ها، استفاده از ساچمه های سرامیکی غیر رسانا می باشد که مشکلاتی در خصوص بهره وری ایجاد می کند. یکی دیگر از راه های ممکن، استفاده از هوزینگ های ایزوله شده در داخل موتور می باشد، ولی این عمل نیازمند استفاده از قطعات خاص و پروسه مونتاژ ویژه می باشد.  به تازگی شرکت NSK موفق به توسعه فناوری تولید بیرینگ های ایزوله الکتریکی شده و نسل جدیدی از این بیرینگ ها را تولید نموده است.

بیرینگ های ایزوله شده NSK

مدل توسعه بیرینگ های ایزوله شده برای موتورهای دارای اینورتر

 

این بیرینگ ها با هدف استفاده در موتورهای دارای اینورتر رایج در ماشین آلات صنعتی عمومی از قبیل فن ها، کمپرسورها و پمپ ها، ساخته شده و NSK برای فروش یک میلیارد ینی آن ها در سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی نموده است.

بیرینگ های ایزوله شده به روش جدید، از خانواده بلبرینگ های شیار عمیق و بیرینگ های غلتک استوانه ای و با قطر داخلی ۵۰mm تا ۱۱۰mm می باشند. در این بیرینگ ها برای پیش گیری از خوردگی الکتریکی، از یک روکش سرامیکی- آلومینیومی برای پوشش رینگ خارجی استفاده شده است و با ترکیب نمودن افزودنی های بهینه شده، میزان ایزولاسیون نزدیک به ۱۰ برابر بهبود یافته است. همچنین این پوشش جدید دارای مزایای جانبی قابل توجهی می باشد که از جمله می توان به بهبود وضعیت دمای بیرینگ در حین کار اشاره نمود.

مقایسه بیرینگ ها

نمودار مقایسه بیرینگ های ایزوله شده به روش جدید و روش متداول

 

مطالعه بیشتر درباره شرکت NSK

مشاهده متن خبر در سایت شرکت NSK

bearingnet_blog

3 comments

  1. […] از جمله مشکلات رایج در موتورهای الکتریکی، عبور جریان نشتی از بیرینگ های آن ها است که منجر به ایجاد خوردگی الکتریکی در بیرینگ ها شده و عمر آن ها را به شدت کاهش می دهد. یکی از راهکارهای مقابله با این آسیب، استفاده از بیرینگ های ایزوله الکتریکی می باشد که شرکت NTN نیز اقدام به تولید آن ها می نماید. بیرینگ های ایزوله الکتریکی NTN از جمله محصولات این شرکت می باشند که در غرفه NTN در نمایشگاه EASA 2017 به نمایش در آمدند. جهت کسب اطلاع بیشتر در خصوص بیرینگ های ایزوله الکتریکی، اینجا را کلیک کنید. […]

Comments are closed.