استفاده از بیرینگ‌های هیبریدی در سیستم تهویه هوای اتاق‌های عمل

اگر چه بیرینگ‌های به‌کاررفته در سیستم تهویه هوای اتاق‌های عمل به لحاظ شرایط کاری، در وضعیت چندان مخاطره‌آمیزی قرار ندارند، ولی به دلیل اهمیت محلی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشند. زیرا هر نوع خرابی پیش‌بینی‌نشده ممکن است، منجر به توقف فعالیت اتاق عمل و به خطر افتادن جان بیماران شود. همچنین این بیرینگ‌ها باید عمر کاری مناسبی داشته باشند. زیرا حتی اگر مسأله خرابی پیش‌بینی‌نشده هم رخ ندهد، هر بار تعویض این بیرینگ‌ها منجر به ایجاد وقفه در فعالیت اتاق عمل خواهد شد که این امر تبعات قابل توجهی را در پی دارد. علاوه بر این، باید تا حد امکان از روش‌ها و یا بیرینگ‌هایی استفاده نمود که نیاز به بازبینی، نگهداری و روانکاری کمتری داشته باشند.

بنابراین هر تدبیری که منجر به بهبود عمر کاری این بیرینگ‌ها، بالا رفتن قابلیت اطمینان آن‌ها و کاهش نیاز به عملیات نگه‌داری شود، به شدت ارزشمند است.

به عنوان یک نمونه واقعی، به بررسی بیرینگ‌های سیستم تهویه اتاق عمل در یک بیمارستان بزرگ در انگلستان می‌پردازیم. این بیرینگ‌ها به صورت ۲۴ ساعته در هر ۷ روز هفته کار می‌کردند. دمای کاری آن‌ها بین ۵۰ تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد بود و به طور معمول پس از دو ماه کار، دچار آسیب شده و نیازمند تعویض بودند.

برای رفع این مشکل، استفاده از بیرینگ‌های هیبریدی مد نظر قرار گرفت. این بیرینگ‌ها دارای رینگ‌های فولادی هستند، ولی ساچمه‌های آن‌ها از جنس سیلیکون نیترید می‌باشند که حدود ۵۸% سبک‌تر از نمونه‌های فولادی هستند. این وزن سبک‌تر به معنی نیروی گریزازمرکز کمتر و به تبع آن، سایش کمتر در مسیر ساچمه‌رو است.

بیریینگ هیبریدی
بیریینگ هیبریدی

همچنین بررسی نتایج استفاده از این بیرینگ‌ها نشان داد که با استفاده از بیرینگ‌های هیبریدی به جای بیرینگ‌های فولادی، علاوه بر ارتقاء قابلیت اطمینان، دمای عملکردی بیرینگ نیز کاهش می‌یابد که این به معنی افزایش عمر روانکار داخل بیرینگ است. مهمترین دستاورد این بود که عمر کاری بیرینگ‌های هیبریدی به طور میانگین چهار برابر نمونه‌های فولادی بود که پیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

bearingnet_blog